Miód lipowy
W drugiej połowie czerwca niektóre drzewa obsypują się drobnymi, białymi kwiatami, a wokół nich roztacza się charakterystyczna słodka woń. To właśnie czas, kiedy kwitną lipy. Miód lipowy może przyjmować barwę od jasnożółtej o zielonkawym odcieniu do bursztynowej, w zależności od zawartości spadzi lipowej. Po skrystalizowaniu uzyskuje mniej lub bardziej jasny złocistożółty kolor. Jego rozpoznawalną cechą jest przyjemny aromat kwiatów lipy oraz szczególny słodko-ostry smak, z nutami kwaskowatymi lub lekką goryczą.
Właściwości miodu lipowego
Zbawienne właściwości miodu lipowego są znane od lat. Nie bez powodu jest to jeden z najbardziej cenionych nektarowych miodów odmianowych i to właśnie nim nasze babcie karmiły swoich domowników w okresach jesienno-zimowych.
Dzięki zawartości kwasów organicznych, flawonoidów i terpenów, które działają przeciwdrobnoustrojowo, miód lipowy odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną. Działa napotnie, przeciwkaszlowo i wykrztuśnie oraz zwiększa odporność immunologiczną organizmu na zakażenia. Wysoka zawartość olejków eterycznych sprawia, że jest szczególnie polecany przy chorobach górnych i dolnych dróg oddechowych.
Wykazuje także działanie uspokajające, rozkurczowe i lekko nasenne, dlatego będzie pomocny przy nadmiernie pobudzonym układzie nerwowym, w stresie lub przy bezsenności. Sprzyja odprężeniu i pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze. Filiżanka naparu z kwiatów lipy, posłodzona lipowym miodem to świetny sposób na relaksujący wieczór i poprawę jakości snu.
Skąd jest nasz miód lipowy?
Wszystkie nasze miody pozyskujemy na terenie Mazur. Mamy szczęście znajdować się w ekologicznie najczystszym rejonie Polski. Dzięki temu możemy zaoferować w 100% naturalny, polski miód, maksymalnie pozbawiony zanieczyszczeń.
Co to znaczy, że miód jest kremowy?
Oznacza to, że jego konsystencja przypomina gęsty krem. Dzięki temu nasz miód lipowy jest łatwy w użytkowaniu, nie krystalizuje na twardo i można go wygodnie nabierać łyżeczką. Sam proces kremowania jest całkowicie bezpieczny dla miodu. Polega na rozcieraniu jego kryształków w trakcie krystalizacji. W praktyce po prostu mieszamy miód przez dłuższy czas, aby nie dopuścić do stwardnienia na krupiec. Cały proces jest wyłącznie mechaniczny, wszystkie wartości odżywcze miodu są zachowane, zmieniają się tylko jego właściwości fizyczne.
Warto pamiętać!
Aby zachować wszystkie właściwości lecznicze miodu, nie powinno się go ogrzewać do temperatury przekraczającej 40oC.
Nie zaleca się spożywania miodu przez dzieci poniżej pierwszego roku życia.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.