Napój bogów, płynne złoto, źródło wiecznej młodości. Już w zamierzchłych czasach ludzie mieli świadomość, że miód jest substancją niezwykłą, pokarmem godnym boskich i królewskich podniebień, ale również nieocenionym składnikiem pielęgnacyjnych rytuałów. Według mitologii greckiej Zeus jako dziecko był karmiony przez pszczoły. Miód w pielęgnacji skóry propagował Hipokrates, który zalecał jego stosowanie w leczeniu ran i owrzodzeń. Natomiast słynąca z piękna królowa Egiptu Kleopatra miała brać kąpiele w mleku z dodatkiem miodu, aby zachować swoją skórę aksamitnie gładką.
Fani naturalnej pielęgnacji na pewno docenią miód za jego bogaty skład i wszechstronne działanie. Poza naturalnie występującymi cukrami miód składa się z wody oraz z wielu cennych substancji, takich jak: białka, peptydy, enzymy, wolne aminokwasy, związki fenolowe, witaminy i biopierwiastki. Wykazuje działanie przeciwutleniające, antybiotyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, odżywcze, odnawiające tkanki, nawilżające, oczyszczające oraz podwyższające napięcie skóry. Stosuje się go w leczeniu chorób dermatologicznych wszelkiego rodzaju.
Jak dokładnie działa miód w pielęgnacji skóry?
Odpowiedzialnymi za działanie przeciwutleniające miodu są związki fenolowe (flawonoidy i kwasy fenolowe), kwas askorbinowy i karotenoidy oraz białka i aminokwasy. Neutralizują one rodniki nadtlenkowe, które już powstały w organizmie, także w skórze. Jako ciekawostkę warto dodać, że miody ciemne (jak gryczany), charakteryzują się wielokrotnie wyższą aktywnością przeciwutleniającą w porównaniu do miodów jasnych, dlatego warto wybrać właśnie ten miód w pielęgnacji zapobiegającej starzeniu się skóry.
Miód wykazuje również silne działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Dzięki wysokiej zawartości cukrów, niskiemu pH, obecności lizozymu oraz białek i peptydów mleczka pszczelego powoduje odwodnienie większości form wegetatywnych bakterii. Miód w pielęgnacji cery trądzikowej może być zbawienną substancją w walce z niedoskonałościami.
Związki fenolowe odpowiedzialne za antyoksydacyjne właściwości miodu zwiększają też jego działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. W kontakcie ze skórą miód powoduje zmniejszenie stanu zapalnego. Usuwa i ogranicza obrzęki, uśmierza ból i łagodzi podrażnienia, dlatego świetnie sprawdzi się latem, dając ukojenie skórze poparzonej promieniami słonecznymi.
Wysoka zawartość cukrów, wolnych aminokwasów, witamin i biopierwiastków działa na skórę odżywczo i odnawiająco. Szczególnie ważna jest obecność witaminy C, której ilość jest prawie 10-krotnie wyższa niż w tkankach, a która bierze udział w syntezie kolagenu. Na drodze osmozy miód powoduje wzmożenie przepływu krwi w tkance skórnej, zwiększając jej odżywienie, dzięki czemu skóra staje się elastyczna, a zmarszczki ulegają wygładzeniu. Stosując maseczki z miodem, podwyższa się napięcie skóry, co czyni ją miękką i gładką.
Miód w pielęgnacji skóry działa również oczyszczająco i nawilżająco. Wykazuje właściwości higroskopijne. Nałożony na twarz wchłania substancje wydzielane wraz z potem, takie jak mocznik, amoniak, kwas mlekowy czy lipidy łojowe. Tym samym oczyszcza skórę ze szkodliwych metabolitów. Usuwa również złuszczony naskórek, co polepsza stan skóry o rozszerzonych porach.
Przepisy na maseczki z miodem
Jeśli jesteście już przekonani do stosowania miodu w pielęgnacji skóry, oto kilka przepisów na sprawdzone maseczki z miodem do stosowania na twarz. Do przygotowania maseczki najlepszy będzie miód kremowany, ponieważ łatwo wymieszać go z innymi składnikami oraz nie będzie spływał tak szybko jak płynny. Miód skrystalizowany natomiast trzeba będzie lekko podgrzać w kąpieli wodnej, aby dało się go rozsmarować.
1. Maseczka dla zabieganych
Składniki: miód
Najłatwiej i najszybciej będzie rozsmarować łyżkę surowego miodu na twarzy i spłukać, kiedy zacznie spływać. Należy omijać okolice oczu, ale nie ust! Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przyspieszającym gojenie się ran, miód będzie ratunkiem dla spierzchniętych lub pękających ust, pomoże także przy opryszczkach. Tak niewiele, a efekt niesamowity.
2. Maseczka złuszczająca
Mieszamy: łyżkę miodu, łyżkę rozdrobnionych płatków owsianych, łyżeczkę jogurtu naturalnego
Maseczkę nakładamy na twarz i dekolt oraz zostawiamy na ok. 15 minut. Podczas zmywania należy delikatnie wymasować skórę, aby płatki owsiane usunęły martwy naskórek.
3. Maseczka na trądzik
Mieszamy: łyżkę miodu, pół łyżeczki cynamonu, opcjonalnie wodę mineralną dla uzyskania odpowiedniej konsystencji
Cynamon jest silnym antyoksydantem, odkaża oraz usuwa wydzielinę gruczołów łojowych, co zapobiega ich zatkaniu. Nałożony na twarz może wywołać uczucie szczypania, natomiast miód ze względu na swoje właściwości nawilżające oraz kojące podrażnienia, załagodzi ten stan. Maseczkę nakładamy na ok. 5 minut.
Uwaga! Jeżeli uczucie pieczenia byłoby nie do zniesienia, należy natychmiast zmyć maseczkę. Cynamon nie nadaje się do nakładania na cerę wrażliwą lub naczynkową, w takim przypadku można zastąpić go kurkumą.
4. Maseczka mocno regenerująca
Składniki: łyżka miodu, pół banana, łyżeczka rozdrobnionego pyłku pszczelego
Pyłek pszczeli, wraz z bananem i miodem to bomba odżywcza dla skóry. Aby wykonać maseczkę na bazie tych składników należy wymieszać ze sobą rozgniecionego banana oraz pyłek i odstawić na godzinę, żeby pyłek trochę się rozpuścił i jego składniki stały się łatwiej przyswajalne. Następnie wmieszać miód i powstałą pastę nałożyć na twarz na ok. 10 minut.
Uwaga! Tego rodzaju maseczki nie mogą używać osoby, u których stwierdzono uczulenie na pyłek pszczeli.
5. Maseczka nawilżająca
Mieszamy: łyżkę miodu, łyżkę jogurtu naturalnego, łyżeczkę oliwy z oliwek
Jogurt naturalny zapewnia skórze nawilżenie, wykazuje też działanie łagodzące i kojące. Jest źródłem kwasu mlekowego, który rozpuszcza martwe komórki naskórka. Natomiast oliwa z oliwek odżywia skórę oraz tworzy na niej ochronny film, który zapobiega utracie wilgoci. Maseczkę nakładamy na 15-30 minut. Szczególnie dobrze sprawdzi się jako środek kojący dla skóry po zażywaniu kąpieli słonecznych.
6. Maseczka odmładzająca
Mieszamy: łyżkę miodu gryczanego, pół łyżeczki kurkumy, jajko
Jajka są bogate w proteiny, witaminy oraz minerały. Białko jaja zawiera również kolagen. Stosowane w formie maseczki uelastyczni skórę oraz zmniejszy widoczność zmarszczek. Kurkuma natomiast działa na cerę wygładzająco, rozświetlająco i odświeżająco. Aby wykonać taką maseczkę należy najpierw ubić jajko, a następnie dodać pozostałe składniki. Nakładamy ją na ok. 15 minut.
7. Maseczka rozjaśniająca przebarwienia
Mieszamy: miód, pół łyżeczki soku z cytryny, pół łyżeczki kurkumy
Najważniejszym składnikiem kurkumy jest kurkumina – związek organiczny nadający jej charakterystyczną, żółtą barwę. To dzięki niemu kurkuma działa na skórę rozjaśniająco, a także wyrównuje koloryt i zmniejsza zaczerwienienia. Sok z cytryny jest źródłem przeciwutleniaczy, pomaga w walce z przebarwieniami, trądzikiem oraz niweluje oznaki starzenia. Szczególnie dobrze działa na przetłuszczającą się skórę, ponieważ zmniejsza wydzielanie sebum. Maseczkę pozostawiamy na twarzy ok. 10 minut.
Uwaga! Sok z cytryny może podrażnić wrażliwą skórę. Zawsze warto wykonać próbę uczuleniową na niewielkim obszarze ciała.
Włączenie miodu do swoich domowych rytuałów pielęgnacyjnych rozszerzy działanie przygotowanych własnoręcznie maseczek. Warto stosować je regularnie, modyfikując dodatki według potrzeb, aby utrzymać efekt zdrowej i świeżej cery. Miody kremowane oraz pyłek pszczeli najwyższej jakości można znaleźć w sklepie internetowym naszej pasieki.
Literatura:
- J. Marwicka, R. Gałuszka, G. Gałuszka, A. Podolska, Ł. Żurawski, K. Niemyska: Analiza właściwości miodu pszczelego i jego zastosowanie w dietetyce i kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 2(3), 2014, 107-110.
- B. Kędzia, E. Hołderna-Kędzia: Zastosowanie miodu pszczelego w kosmetologii, Herbalism nr 1(5)/ 2019, 96-110
- G. Dubiago, A. Nowak, A. Klimowicz: Wybrane właściwości miodu szczególnie przydatne w kosmetologii, Borgis – Postępy Fitoterapii 1/2018, 58-64