Fałszowanie miodu. Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Zacznijmy od tego, czym jest fałszowanie miodu? W skrócie chodzi o takie działania, które sprawiają, że miód z niektórych pasiek jest niepełnowartościowy, może być zepsuty, a w niektórych przypadkach zawierać substancje szkodliwe. Fałszowanie miodu odbywa się na różne sposoby i choć czasem zdarza się, że wynika to z niewiedzy i braku doświadczenia pszczelarza – amatora, to w większości przypadków jest to świadome działanie, mające na celu zwiększenie zysków firmy. Ten artykuł da ci cenne wskazówki, jak rozpoznać fałszywy i prawdziwy miód.

Po pierwsze, etykieta

fałszowanie miodu
Warto sprawdzać pochodzenie miodu na etykiecie.

Na początek, chcąc uchronić się przed zakupem marnej jakości produktu, warto spojrzeć na etykietę. Czasem znajduje się na niej napis: „Mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE”. I tutaj powinna zapalić się nam czerwona lampka. Unia Europejska jest drugim największym importerem miodu na świecie, którego znaczna ilość to tani, miodopodobny wyrób z Chin, który trafia do naszego kraju np. za pośrednictwem Ukrainy. Najczęściej jest to mieszanka syropów cukrowych z domieszką miodu. Ponieważ przepisy nie nakładają obowiązku określania składu mieszanki, 99% miodu w mieszance może pochodzić z Chin. Taki „miód” jest sprzedawany za tak niską cenę, że gotowy produkt w sklepie, wraz z marżami pierwotnego producenta, importera, konfekcjonera, hurtowni i sklepu kosztuje mniej niż sam tylko koszt produkcji prawdziwego miodu w Polsce. Nie jest więc możliwe, aby był to dobry, pełnowartościowy produkt.

Artykuł dotyczący badań miodu importowanego do Polski znajdziesz tutaj.

A co pod zakrętką? Sposoby na fałszowanie miodu.

fałszowanie miodu
Charakterystyczny sposób krystalizacji przegrzanego miodu.

Przegrzewanie i filtrowanie to sposób na sprzedaż miodów starych i złej jakości. W ten sposób postępują najwięksi producenci i sprzedawcy. W zasadzie wszystkie miody dostępne w supermarketach są poddawane tym procesom. Taki miód jest przejrzysty, bardzo długo płynny, a po pewnym czasie krystalizuje niejednorodnie, zazwyczaj przy dnie słoika w formie pojedynczych kryształów lub ich grup przypominających kaszę. Wszystkie cenne składniki, jeśli kiedykolwiek istniały w takim miodzie są usunięte lub zniszczone.

fałszowanie miodu
Przejrzysty, płynny miód, mimo że pięknie odbija światło jest pozbawiony wszystkich cennych składników, które powinny być obecne w prawdziwym miodzie.

Miód może być fałszowany jeszcze przed pobraniem go z ula. Aby osiągnąć lepsze wyniki miodobrania, w trakcie kwitnienia roślin, nieuczciwi pszczelarze podkarmiają pszczoły syropami lub ciastem cukrowym. Dzięki temu ich zbiory są większe, jednak taki miód jest wybrakowany ale jego skład nie ma znacznej ilości enzymów, minerałów i witamin, które cechują prawdziwe miody rzemieślnicze i decydują o ich właściwościach odżywczych i prozdrowotnych. Również ich smak i zapach nie będzie tak intensywny i charakterystyczny dla swojego szczególnego rodzaju.

Kolejnym aspektem, a zarazem w zasadzie jedynym przypadkiem kiedy miód może się zepsuć, jest sytuacja gdy pszczelarz pobierze z ula niedojrzały miód. Zawiera on zbyt dużo wody (powyżej 18%) i po pewnym czasie rozpocznie proces fermentacji. Taki miód jest łatwy do rozpoznania po charakterystycznym zapachu. Dojrzały miód nie pracuje w słoiku, a odpowiednio przechowywany będzie zdatny do spożycia jeszcze długo po upłynięciu daty przydatności.

Jak rozpoznać fałszywy i prawdziwy miód?

fałszowanie miodu
Piana, zbierająca się na wierzchu słoika, świadczy o wysokiej jakości miodu.
  1. Cena – od niej wiele zależy. Prawdziwy, dobry miód nie będzie tani.
  2. Etykieta – warto spojrzeć, czy kupujemy oryginalny, lokalny produkt, czy mieszankę niewiadomego pochodzenia.
  3. Krystalizacja – prawdziwe miody krystalizują. Bywa, że te wczesne, wiosenne np. rzepakowy krystalizują jeszcze w ulu. Późniejsze, np. gryczany potrzebują na to nawet kilku miesięcy. Nie jest jednak możliwe, żeby zimą kupić wysokiej jakości miód płynny. W naszej pasiece miody poddajemy procesowi kremowania. Polega on na mechanicznym rozcieraniu kryształków miodu, w trakcie jego krystalizacji. Dzięki temu nasz miód jest wygodny w użytkowaniu, ale zachowuje wszystkie cenne składniki odżywcze.
  4. Piana – zbierająca się na wierzchu słoika jak kożuszek, świadczy o wysokiej jakości miodu. Filtrowane i przegrzewane miody jej nie mają, są przejrzyste i klarowne. Prawdziwy, rzemieślniczy miód jest mętny, nieprzejrzysty.
  5. Zapach i smak – miód ma bogaty smak i intensywny aromat. Dzięki zawartości olejków eterycznych pachnie charakterystycznie dla swojego rodzaju. Prawdziwi koneserzy po zapachu są w stanie określić, jakiego rodzaju miodem mają do czynienia.

Miód warto kupować od sprawdzonych dostawców, z lokalnych pasiek. Jeśli szukasz miodu najwyższej jakości, zapraszamy do naszego sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *